יום שבת, 4 בינואר 2014

המכה השלישית

כשהייתי בבית הספר היסודי, אחת לזמן מה היה מתרחש אירוע קבוע: אחות בית הספר (פעם היה דבר כזה) היתה נכנסת לכיתה ובידה צנצנת פח, בתוכה צפים בנוזל כלשהו 2 מוטות זכוכית קטנים, ועל פניה ארשת פנים חמורה: זמן בדיקת הכינים הגיע. האירוע המפדח התרחש מול כל הכיתה: האחות היתה עוברת ראש-ראש, כלומר תלמיד-תלמיד, מפשפשת בין השערות עם המוטות, מכניסה אותן חזרה לצנצנת הפח לחיטוי ועוברת הלאה. המסכן שנמצאו אצלו ראיות (הווה אומר: כינים) היה מקבל פתק ובו משפט האומר שנמצאו אצל התכשיט כינים ונא לטפל בדחיפות. 
כיום כבר אין אחות בית הספר, ומי שמודיע על כינים הן הגננות בגני הילדים-בבתי הספר לדעתי זה כבר לא קורה.
אבל עדיין המכה השלישית לא פסה מהעולם ומדי שנה חוזרת בכוחות מחודשים ועמידים.
שיקום מי שילדיו לא חטפו מכת גרדת אי פעם! אף אחד לא קם. המכה הזאת כל כך נפוצה וכל כך קשה להפטר ממנה, רק אולי בגיל חטיבת הביניים זה עובר, כי אז כבר לא יושבים בצפיפות בכיתה, וגם לילדים עצמם זה יותר מפדח להתגרד (כן, גם לבנים יש כינים, תתפלאו).
מה עושים? פונים לעזרת חומרים למיניהם. ישנם תכשירי ההדברה הכימיים הרעילים, אולם הם גם בעלי ריחות חריפים ולא נעימים וגם לא כל אחד רוצה להדביר את הילד שלו משל היה חרק בשדה; ישנם גם תכשירים המכילים חומרים טבעיים אך הם לא מספיקים, ורוזמרין לא עוזר-לפעמים כשנכנסים לגן ילדים או לכיתה בבי"ס יסודי מרגישים את צחנת הרוזמרין באויר, כי ישנה אמונה הגורסת שאם מטפטפים שתי טיפות שמן רוזמרין מאחורי האוזן הכינים יריחו ויברחו. ניוז פלאש-זה לא קורה, זה רק מסריח; ואחרונים חביבים הם התכשירים שאינם מכילים חומרי הדברה כימיים ואשר פוגעים בחילוף החומרים של הכינה או במנגנוני ההגנה שלה.

קיבלתי לסקירה את התכשיר מהקטגוריה השלישית- הדרין Hedrin Once מבית מעבדות רפא. מצאתי נסיינית והופ לעבודה:
מחיר: 70-80 ש"ח.
אריזה: בקבוק פלסטיק שקוף. פתח קטן בראשו למזיגת החומר.
מרקם וריח: התכשיר נראה ג'ל אבל הוא יותר נוזלי ושמן מאשר ג'ל. הריח מזכיר דבק פלסטי.
הוראות שימוש: קודם כל יש לבדוק למי מהמשפחה יש כינים ולטפל בכולם בו-זמנית. אח"כ יש לכסות את הכתפיים עם מגבת, לנער את הבקבוק היטב. למרוח כמות מספקת של ג'ל באופן אחיד על שיער יבש, תוך כיסוי מלא של השיער עד שיהיה ספוג בחומר. יש לפזר את הג'ל עם האצבעות או עם מסרק מהשורש עד הקצוות ולהשאיר אותו על השיער במשך 15 דקות לפחות. לבסוף לחפוף בשמפו מבלי להרטיב את השיער, להקציף ואז לשטוף, לחזור על התהליך, למרוח מרכך ולשטוף. יש אזהרות-אם יישפך, הג'ל עלול לגרום להחלקה ולכן יש לשטוף היטב את השאריות; כמו כן להזהר ממקורות אש גלויים כדי למנוע התלקחות. הג'ל מתאים לילדים כבר מגיל 6 חודשים ומעלה.
ההבטחה: הוכח מדעית כמשמיד כינים וביצי כינים (לא כל התכשירים משמידים את הביצים) בטיפול אחד של 15 דקות. לרוב מספיק טיפול אחד, אבל תמיד מומלץ לבדוק אחרי שבוע ובמידת הצורך לחזור על הטיפול. בדרך כלל הכינים ימותו תוך 8 שעות מתום הטיפול. 
מבחן התוצאה: הג'ל הוא שמן נוזלי, הנמצא בבקבוק אותו הופכים להוצאת החומר. זהו המוצר הראשון המטפל בכינים שנתקלתי בו שאינו ספריי. הבקבוק נראה קטן-100 מ"ל, אבל מספיק לכ-10 טיפולים, גם לשיער ארוך ומלא. המגע עצמו מאוד שומני ומלכלך, לכן כדאי גם לחבוש כפפות כי קצת קשה לשטוף אותו מהידיים אח"כ. יש להזהר אם נשפך על הרצפה או על האמבטיה-החומר מאוד חלקלק ועלולים ליפול. זמן ההמתנה ארוך יחסית-15 דקות, ולא לכל אחד יש סבלנות לזה, אז צריך מראש לחשב מתי עושים ולא למשל בלילה לפני השינה, כי גם צריך לסרק אח"כ (ועל כך אכתוב בהמשך). העניין של חפיפה ועוד חפיפה לא יוצא דופן כי ככה עובדים גם שאר התכשירים, אחרת החומר לא יוצא מהשיער.
אהבתי את העובדה שאינו מכיל חומרי הדברה כימיים-כמה שפחות, יותר בריא. גם כשאני עושה הדברה בבית נגד חיות קצת יותר גדולות אני מעדיפה חומרים פחות אגרסיביים. 
זמן קצר לאחר הטיפול נראו עדיין על ראש הנסיינית כינים חיות, אך כך נאמר בחוברת ההסבר. הטיפול עצמו עבר בשלום ללא צריבות וגירודים כפי שקורה עם חומרים אחרים.
בשביל לראות אם טיפול אחד מספיק צריך לחכות זמן מה, אז חיכינו כמה ימים, אולם גילינו שעדיין יש כינים, ולכן גייסתי את הנסיינית לטיפול חוזר לאחר שבוע. בחברה מדגישים שייתכנו מקרים בהם יהיה צורך בטיפול נוסף, וזה אחד המקרים. לאחר הטיפול השני חוסלו כל הכינים אך נותרו מעט ביצים, אותן יש לסרק עם המסרק המיוחד והסמיך. המסרק שקיבלתי נקרא אסי 2000 והוא בעל שיניים עם חריצים זעירים המסודרים במבנה ספירלי, וכן מעין בליטות הנראות כ"מעצורים למניעת החלקה", לדעתי. המסרק נוח לשימוש, שיניו הצפופות יעילות בעבודתן, אם כי אין לסרק עמו שיער של תינוקות קטנים כי עלול לתלוש את שיערם הדקיק והרך.
מחיר המסרק: 65 ש"ח. 
את הג'ל והמסרק ניתן לרכוש בכל רשתות הפארם ובתי המרקחת (פרטיים וגם של בתי החולים).
ואני מחכה לראות מתי גדולי הממציאים יעלו על הפתרון להכחדת הכינים העתיקות האלה לתמיד (וגם ג'וקים, אבל זה כבר סיפור אחר).


 


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

מוזמנים להשאיר תגובה חביבה ♥

הצטרפו אלי בפייסבוק ♥

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...