יום שבת, 24 במרץ 2018

הרהורים על חופש וחירות

חופש, בהגדרתו הוויקיפדית, הינו מושג מופשט המתאר העדר אילוצים ואפשרויות פעולה לא מוגבלות. חירות מוגדרת כזכות טבעית של כל אדם, לכל אדם יש זכות לקבל החלטות לגבי חייו באופן עצמאי וללא התערבות של גורם חיצוני ולחיות את חייו באופן שהוא רואה לנכון.


אבל האם באמת אדם יכול לחיות בחופש מוחלט? ללא השלכות על סביבתו? ממש לא. גם אדם החי באי בודד, חירותו עלולה לפגוע באחרים-בבעלי חיים אותם יצוד על מנת לאכול, גם בצמחים אותם יקטוף, בעצים אותם ישרוף על מנת להתחמם ועוד ועוד. תמיד ישנם אילוצים, ולא רק על אי בודד: יש משפחה, חברים, מוסדות שלטוניים. תמיד יש למי לתת דין וחשבון. החופש תמיד יהיה מוגבל.
גם אם נפנה את הראש הצידה או את גבנו, עדיין לא נהיה חופשיים לגמרי. אי אפשר להתעלם מזה.
אך מה לגבי חירות? כאן יש לנו יותר חופש-ביכולתנו לבחור עם מי לחיות את חיינו והיכן, מי יהיו החברים שלנו (משפחה לא בוחרים. ברור), מה ללבוש, מה לאכול, איך להיראות, במי לבחור, מה ללמוד, במה לעבוד ועוד ועוד. זאת כל עוד אנחנו לא פוגעים בעצמנו או בזכויות האחר.

יש לנו את החופש לערבב צבעים לא קשורים, לנעול מגפונים בקיץ, לרזות, להשמין, לצבוע את השיער בוורוד אם מתחשק לנו, לסנן, לעצבן, לאכול ג'אנק פוד אם בא לנו וגלידה לארוחת צהרים.
עשו מה שעושה לכם טוב וצאו מעבדות לחירות!
4 תגובות:

  1. ניבוש פוסט מקסים, ממש נהנתי לקרוא והצילומים נהדרים. מי מצלך אותך בכישרון רב כל כך?

    השבמחק
  2. כתבת מקסים וכרגיל הבחירות האופנתיות שלך מדהימות!

    השבמחק

מוזמנים להשאיר תגובה חביבה ♥

הצטרפו אלי בפייסבוק ♥

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...